Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Dolmen® (deksketoprofeen)

Valuravi nõuanded

Kodused abinõud
peavalust vabanemiseks

Peavalud tekivad. Hea uudisena on mitu lihtsat asja, mida saab valu leevendamiseks arsti juurde minemata ette võtta.

Proovige neid näpunäiteid ja hakake kiiresti end paremini tundma.

Naine hoiab oma ninast kinni
Naine hoiab oma ninast kinni

Proovige külma

Kui teil on peavalu, asetage külm kott laubale. Rätikusse mässitud jääkuubikud, külmutatud köögiviljade kott või isegi külm dušš võivad valu leevendada. Hoidke külma peal 15 minutit ja tehke seejärel 15-minutiline paus.

Kasutage soojenduskotti või kuuma kompressi

Kui teil on pingepeavalu, asetage kaelale või kuklale soojenduskott. Kui teil on nina kõrvalkoobastest kiirgav peavalu, siis hoidke sooja lappi valutavas piirkonnas. Soe dušš võib samuti aidata.

Leevendage survet peanahale või peale

Kui teie hobusesaba on liiga pingul, võib see põhjustada peavalu. Need „väliseid survepeavalusid“ võivad tekitada ka liiga pingul müts, peapael või isegi ujumisprillid.

Keerake tuled hämaramaks

Ere või värelev valgus – isegi arvutiekraanilt – võib põhjustada migreeni. Kui teil võivad need tekkida, katke päeval aknad pimendavate kardinatega. Kandke õues päikeseprille. Samuti saate lisada arvutile pimestamisvastase ekraanikatte ja kasutada lampides päevavalguse lainepikkusega luminofoorpirne.

Proovige mitte närida

Närimiskumm võib põhjustada valu mitte ainult lõualuus, vaid ka peas. Sama kehtib ka sõrmeküünte, huulte, põskede sisepinna või käepäraste esemete, näiteks pliiatsite närimise kohta. Vältige krõmpsuvaid ja kleepuvaid toite ning jälgige, et võtaksite väikseid ampse. Kui te öösel hambaid krigistate, küsige hambaarstilt suukaitsme kohta. See võib vähendada teie varahommikusi peavalusid.

Jooge vett

Jooge rohkesti vett. Vedelikupuudus võib põhjustada peavalu või muuta olemasoleva peavalu tugevamaks.

Tarbige veidi kofeiini

Jooge veidi teed, kohvi või midagi, milles on veidi kofeiini. Kui õnnestub seda teha piisavalt kiiresti pärast valu algust, võib see peavalu leevendada. Samuti võib see aidata käsimüügi valuvaigistitel, näiteks paratsetamoolil, paremini toimida. Aga ärge jooge liiga palju, sest kofeiini ärajätmine võib omakorda põhjustada peavalu.

Proovige massaaži

Te saate seda ise teha. Paariminutiline otsaesise, kaela ja oimukohtade masseerimine võib aidata leevendada pingepeavalu, mis võib tuleneda stressist. Samuti võite suruda valulikule piirkonnale õrnalt ringjate liigutustega.

Uni

Pidage kinni uneaegadest. Minge magama ja ärgake iga päev samal ajal. Isegi kui lähete magama 15 minutit varem või tõusete 15 minutit hiljem, võib see olla samm õiges suunas.
Vältige enne magamaminekut stimuleerivaid aineid. Stimuleerivad ained, nagu alkohol, suhkur, nikotiin ja kofeiin, võivad raskendada teie uinumist ning hoida teid öösiti üleval vajadusega minna tualetti. Andke enne magamaminekut oma kehale aega rahunemiseks.
Valige enne magamaminekut lõõgastav tegevus. Lülitage teler või arvuti välja ja premeerige end hea raamatu või kuuma vanniga. See võib kõlada vanamoodsalt, aga väike lõõgastus mõjub hästi!

Kodused abinõud
menstruatsioonivalu leevendamiseks

Menstruatsioonivalu, mis on tuntud meditsiinilise terminiga düsmenorröa, on probleem, millega seisab silmitsi enamik naisi.

Üldiselt algab düsmenorröa mitu aastat pärast esimest menstruatsiooni ja see tekib enamasti 15–25-aastastel naistel.

Menstruatsioonivalu intensiivsus võib olla eri inimestel ja eri menstruatsioonipäevadel erinev. Üldiselt on düsmenorröa menstruatsiooni esimestel päevadel intensiivsem, kuid esineb ka olukordi, kus düsmenorröa avaldub isegi paar päeva enne menstruatsiooni. Mõnel naisel on menstruatsioonivalu nii tugev, et neil on väga raske oma igapäevaseid ülesandeid täita.

Proovige neid näpunäiteid ja hakake kiiresti end paremini tundma.

Naine hoiab oma kõhtu
Naine hoiab oma kõhtu

Kasutage soojendamist

Kõhu ja alaselja soojendamine võib valu leevendada.

Kui teil pole kuumaveepudelit või soojenduspatja, siis minge sooja vanni või kasutage kuuma rätikut.

Teatud toitude vältimine

Menstruatsiooni ajal on hea mõte vältida puhitust ja veepeetust põhjustavaid toite.

Sageli võivad seda põhjustada:
rasvased toidud, alkohol, gaseeritud joogid, kofeiin, soolased toidud.

Nende toitude vähendamine või tarbimata jätmine võib aidata leevendada emaka kokkutõmbeid ja vähendada pingeid.

Sobivam toitumine

Üldiselt peaks menstruatsioonivalu vähendamisele suunatud dieet sisaldama minimaalselt töödeldud ja taimseid toite ning palju kiudaineid.

Toidud, mida võiksite proovida:

  • Papaia sisaldab rikkalikult vitamiine.
  • Pruun riis sisaldab B6-vitamiini, mis võib puhitust vähendada.
  • Mangaanirikkad on kreeka pähklid, mandlid ja kõrvitsaseemned, mis leevendavad emaka kokkutõmbeid.
  • Oliiviõli ja brokoli sisaldavad E-vitamiini.
  • Kana, kala ja rohelised lehtköögiviljad sisaldavad menstruatsiooni ajal kaotatavat rauda.
  • Linaseemned sisaldavad antioksüdantsete omadustega oomega-3-rasvhappeid, mis vähendavad turset ja põletikku.

Tarbige rohkem vedelikku

See kõlab veidralt, kuid vee joomine väldib veepeetust kehas ja aitab menstruatsiooni ajal vältida valulikku puhitust. Soe või kuum vesi on emaka kokkutõmmete leevendamiseks tavaliselt parem, sest kuumad vedelikud intensiivistavad naha verevarustust ning võivad lõdvestada kokkutõmbuvaid lihaseid.

Vedelikku aitavad manustada ka veepõhised toidud, sealhulgas: salat, seller, kurk, arbuus, maasikad, mustikad ja vaarikad.

Treening

Mõte treenida vahetult enne menstruatsiooni või selle ajal ei pruugi teile meeldida, kuid treening vabastab endorfiine. Uuringud viitavad, et treening on menstruatsioonivalude vähendamisel niivõrd tõhus, et see võib kõrvaldada või vähendada valuvaigistavate ravimite vajadust.

Mõõdukas tegevus, näiteks kõndimine, võib teid menstruatsiooni ajal rohkem aidata kui tugev koormus.

Kodused ja looduslikud abinõud hambavalu korral

Hambavalu võivad aidata leevendada mõned looduslikud abinõud, näiteks soolaveega loputamine või külm kompress. Valu püsimisel peab hambaarst siiski ravima selle põhjust.

* ENDALE RAVIMITE MÄÄRAMINE VÕIB OLLA OHTLIK
JA ALATI ON PAREM NÕU PIDADA ARSTIGA.

Naine hoiab oma näost kinni
Naine hoiab oma näost kinni

Soolaveega loputamine

Paljude inimeste jaoks on soolaveega loputamine tõhus esmane ravi. Soolavesi on looduslik desinfitseeriv vahend ja sellega loputades võivad hammaste vahele kinni jäänud toiduosakesed lahti tulla.

Selle meetodi kasutamiseks segage 1/2 teelusikatäit soola ühe klaasi sooja veega ja kasutage seda suuveena.

Külm kompress

Kõikide valude leevendamiseks võite kasutada külma kompressi, eriti kui hambavalu põhjuseks on mõni trauma.

Külm kompress ahendab selle piirkonna veresooni. See muudab valu nõrgemaks. Külm võib vähendada ka turset ja põletikku.

Hoidke rätikusse mässitud jääkotti kahjustatud alal korraga 20 minutit. Seda võite korrata iga paari tunni tagant.

Kodused abinõud
alaseljavalu kiireks leevendamiseks

Seljavalu on üks levinumaid arsti poole pöördumise põhjusi. Põhjused on erinevad, alates ägedatest spordivigastustest tulenevatest nihestustest kuni mitmesugustel põhjustel tekkinud pikemaajaliste haigusteni.

Siin on mõned näpunäited valu leevendamiseks ja selja tervena hoidmiseks:

Vanem naine hoiab oma seljast kinni.
Vanem naine hoiab oma seljast kinni.

Tugevdage oma süvalihaseid

Teie alaselg on koormatud kogu ülakeha toetamisega. Lülisamba toestamiseks ja alaselja pinge vähendamiseks tuleb hoida ümbritsevad seljalihased toonuses. Süvalihaseid kasutatakse igapäevaste tegevuste ajal harva, mistõttu tuleb neid treenida kindlate, just neile suunatud harjutustega.

Võtke iga päev paar minutit, et teha paar lihtsat süvalihaste harjutust.

Venitage end iga päev

Paljud seljaprobleemid on põhjustatud lihaspingest. Kui seljalihased on pinges, lisavad pingeid need kogu lülisambale, sealhulgas liigestele.

Harjutage ennast lülisamba tervise edendamiseks iga päev venitusi tegema.

Vältige halva rühiga istumist

Kui teie istumisasend on kehv, siis on alaseljas asuvad lülivahekettad isegi rohkem pinges kui seistes. Kui peate pikka aega istuma, siis pidage meeles, et tõuseksite iga natukese aja tagant püsti ja kõnniksite veidi.

Tehke jalutuskäike

Kõndimine on väga turvaline ja hea treening. Reipas tempos kõndimine töökohal või väljas aitab teil säilitada tervislikku kaalu ja hoida pinged seljast eemal.

Tõstke õigesti

Kui tõstate midagi rasket, siis on väga lihtne seda valesti tõsta. See võib viia lihasspasmi ja valuni. Kasutage raskete esemete tõstmisel korralikku tehnikat – kasutage jalalihaseid, mitte selga. Paluge abi, kui ese on üksi tõstmiseks liiga raske.

Vähendage magades survet oma seljale

Selili magamine avaldab survet lülisambale. Tõstke veidi põlvi, asetades nende alla padja. Kui magate külili, siis pange seljas pingete vähendamiseks padi põlvede vahele.

Jälgige oma kaalu

Ülekaal koormab selga. Ülekaaluga toimetulekuks võib teie lülisammas kalduda ühele küljele ja selles võivad tekkida ebaühtlased pinged. Selg võib kaotada oma õige toestuse ja aja jooksul kujuneb välja lülisamba ebaloomulik kõverus.

Lõpetage suitsetamine

Suitsetamine vähendab verevoolu selgroolülisid ümbritsevatesse lülivaheketastesse. See võib viia ketaste kiirema degeneratsioonini. Suitsetamine vähendab ka kaltsiumi imendumist ja luude uuenemist.

See suurendab osteoporoosist (seisund, mille korral luud muutuvad hapraks ja rabedaks) tingitud luumurdude riski.